5 důvodů proč vyzkoušet pojmové mapy

Pojmové mapovování je prozatím poměrně neznámou technikou v českém prostředí. Mnozí mohou stále váhat nad jejich využitím. V následující části si proto zmíníme pět důvodů, proč pojmové mapy stojí za vyzkoušení.

1.     Snadná tvorba

Pojmová mapa ve svojí podstatě není nijak složitý systém. Pro správné sestavení pojmové mapy potřebujeme především vědět, že se skládá z pojmů a vztahů. Pojmy označují klíčová slova z vybraného tématu. Vztahy se zapisují na spojnice zakončené šipkou, která propojují jednotlivé pojmy. Vztahy tak vysvětlují vazby mezi pojmy. Pokud tedy chápeme princip pojmového mapování, může být tvorba map velmi rychlá. S jejich vytvářením vám navíc pomohou také moderní programy jako například ContextMinds, CmapTools nebo Lucidchart.

2.     Všestranné použití

Další velmi praktickou funkcí je pestré množství využití pojmových map. Pojmové mapy uplatníme během promýšlení vlastních nápadů a plánů. Učitelé s jejich pomocí mohou připravovat podklady, kurikula nebo i slepé mapy na hodinu. Pro studenty se hodí pojmové mapy k vypracování zápisků z učebnice a jako příprava na test. Pojmové mapování nalézá své uplatnění také u firem. Velmi dobře se hodí pro přípravu strategií, rychlé zaškolení zaměstnanců, znázornění struktury a procesů ve firmě.

3.     Ideální ke spolupráci

Pojmové mapy jsou skvělým pomocníkem pro skupinovou práci. Své uplatnění naleznou během brainstormingu nebo plánování skupinových projektů.

4.     Pochopení souvislostí

Pojmové mapy graficky znázorňují naše vědomosti. Díky možnosti propojovat jednotlivé pojmy pomocí vztahů, tak přesně vidíme, jak spolu vybrané termíny souvisí.  Zároveň na mapě může vypozorovat i případné nedostatky v našich znalostech nebo nápadech.

5.     Nepřítel prokrastinace

Zkuste se s pojmovými mapami namotivovat. Vytvořte si pojmovou mapu přesně podle vašich potřeb. Nebojte se barev, buďte kreativní. Pojmy, které se nacházejí pod jedním vztahem označte stejnou barvou, na první pohled tak uvidíte, že spolu souvisí. Pojmové mapování tak může být praktická dovednost, která může pomoci během vaší práce, studia nebo každodenního plánování.

Ukázka přípravy studijního plánu